usprawniamy.pl

lean management - usprawniamy
6 zasad doboru firmy consultingowej
  Chcesz poprawić wyniki firmy, masz problem z którym sobie nie radzisz, twoi ludzie nie są w stanie spełnić oczekiwań klientów, pracownicy są zdemotywowani, konkurencja depcze ci po piętach a wynik finansowy stale się pogarsza - to główne powody dla których sięgamy po pomoc firm consultingowych. Firmy doradcze w ostatnich latach powstają "jak grzyby po deszczu". Wzorem firm zachodnich powstają zespoły zbierające doświadczonych specjalistów z wielu branż. Jednak wielu uzurpatorów skuszonych dużymi zarobkami dostarcza usługi miernej jakości psując opinię i zniechęcając do całej branży.
 
  Pierwsze wyniki wyszukiwania firmy doradczej w google mogą przyprawić o zawrót głowy. Firm jest bardzo wiele, każda posiada piękną stronę i zachęca do współpracy poprzez przeróżne chwyty marketingowe. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie? Jakie kryteria musi spełnić dostawca żeby zacząć rozmowy? O co zapytać przedstawiciela firmy? Poniższe zasady pomogą ci wybrać odpowiedniego dostawcę usług, który skutecznie wesprze w rozwiązaniu twojego problemu.

6 zasad wyboru firmy doradczej
 
  1. Jasny cel! - to jeden z najważniejszych punktów współpracy z firmą doradczą. Jeżeli nie jesteś w stanie określić go od razu poczekaj i zrób to w trakcie współpracy (aneks do umowy) nie daj się nabrać na tzw. cele "miękkie" - są one najwygodniejsze dla firmy i łatwe do manipulacji przy rozliczaniu. Najlepsze cele pomoże ci sformułować twój dyrektor finansowy 😉 Zwróć uwagę na to jak dużo czasu firma doradcza przeznaczy na poznanie i doprecyzowanie potrzeb/celów, czy zrozumie problem dogłębnie i dopasuje ofertę. Jeżeli firma doradcza wie bez pytania czego potrzebujesz, nie wsłucha się w twój głos, nie zapraszaj jej więcej na spotkanie.

  2. Kompetencje firmy (konsultantów) - wiedza merytoryczna doradcy to podstawa sukcesu, sprawdź czy firma współpracuje z organizacjami międzynarodowymi i/lub uczelniami wyższymi. Ważnym aspektem są również publikacje naukowe, wystąpienia na konferencjach (można to sprawdzić np. w aktualnościach firmy). Kompetencje możesz zweryfikować na podstawie samplingu - poproś o warsztaty na których przekonasz się jak konsultant pracuje na żywo z prawdziwymi problemami.

  3. Doświadczenie biznesowe - dobry konsultant poradzi sobie w każdej branży, jednak wchodząc do nowego obszaru pierwsze tygodnie/miesiące będzie poznawał specyfikę i uczył się na twój koszt. Sprawdź zatem czy firma posiada doświadczenie branżowe (znajomość słownictwa branżowego, przykłady rozwiązań na podobnych projektach). Jak zdecydujesz się na dostawcę zabezpiecz się w umowie kto będzie realizował usługę. Bywa że na spotkanie sprzedażowe przyjeżdża doświadczony konsultant, a projekt realizuje ktoś zupełnie inny.

  4. Referencje - lojalność klientów to najlepsza rekomendacja firmy, sprawdź jak długo firma współpracuje z klientami ilu ma stałych klientów, jaki jest średni czas współpracy? Te pytania pozwolą ci zweryfikować czy poprzedni klienci byli zadowoleni z usług.

  5. Cena i sposób rozliczenia z usług - pamiętaj, że usługi doradcze nie należą do najtańszych, ceny wahają się od 2 do 4 tyś. za dzień roboczy (wyższa cena nie jest gwarantem jakości, jednak zbyt niska powinna budzić niepokój). Istnieją 3 główne sposoby rozliczania za usługę, sucess fee (wynagrodzenie za osiągnięte rezultaty), fixed fee (stała cena za określoną usługę), oraz model mieszany. Ceny uzależnione są przede wszystkim od renomy firmy: firmy z tzw. "wielkiej czwórki" świadczą usługi głównie dla międzynarodowych korporacji,a ceny za usługi sięgają najwyższego pułapu w branży. Jest na szczęście kilka firm polskich, które są w stanie dostarczyć usługę w cenie przystępnej dla większości przedsiębiorstw. Warto w kontrakcie zadbać o zapis, aby okres zwrotu z projektu nie przekroczył 1 roku.

  6. Wizyta referencyjna - sprawdź sposób wdrożenie z pierwszej ręki. Często firmy oferują wizyty referencyjne u obecnych lub byłych klientów. Zweryfikuj obietnice przekazane na spotkaniu sprzedażowym lub zawarte w ofercie. Warto również przejrzeć opinie pracowników firm w których wdrożenie już się odbyło np. na portalu gowork.pl - można tan znaleźć wiele ciekawych informacji na temat sposobu wdrażania zmian...

 
  Projekt doradczy to kosztowne przedsięwzięcie, zadbaj żeby to była dobra inwestycja dla twojej organizacji. Dobry konsultant pomoże poprowadzić twoją firmę w odpowiednim kierunku przekazując swoją wiedzę i doświadczenie.
lean kolejki zarządzanie
21 marca 2017
17 października 2017
  Konferencja Lean to okazja do podejrzenia ciekawych rozwiązań i złapania inspiracji, które można wykorzystać w swojej pracy. Na tegorocznej edycji
19 maja 2017
28-29 września 2017 r. w Katowicach odbędzie się  IV edycja Europejskiego Kongresu Lean Manufacturing a portal usprawniamy.pl ma przyjemność być
21 marca 2017
  Chcesz poprawić wyniki firmy, masz problem z którym sobie nie radzisz, twoi ludzie nie są w stanie spełnić oczekiwań klientów,
05 listopada 2016
  Lean Management wywodzi się z produkcji i z nią jest kojarzony najczęściej. W materiale poniżej Michał Sadowski z Brand24 pokazuje