usprawniamy.pl

lean management - usprawniamy
Prawo jazdy w jeden dzień

  Korzystając z różnych usług oczekujemy określonej efektywności procesu, poszanowania naszego czasu oraz wysokiej jakości usług. Przywykliśmy już jednak do tego, że nie dotyczy to wszystkich usług a mam tu przede wszystkim na myśli wszelkiego rodzaju urzędy.

 

Z tego ar­ty­kułu, do­wiesz się:

  • jak można skomplikować proces i utrudnić życie dla obywatela

  • jaka jest różnica między procesem zdobywania prawa jazdy w PL i USA

  • jak prostą metodą można zmapować proces

 

  W codziennym funkcjonowaniu spotykamy się z coraz większą liczbą dobrze zorganizowanych procesów i natrafiając na biurakcję zastanawiamy się kto nam "zaserwował" taki proces. W teksie poniżej znajdziecie przykład skomplikowana procesu zdobywania prawa jazdy w Polsce i przykładowe rozwiązanie problemu, na podstawie organizacji tego procesu w USA.

 

   Zaczniemy od procesu zdobywania prawa jazdy (PJ) w Polsce. W 2011 r. w Polsce weszła ustawa o kierujących pojazdami, na jej podstawie: najpierw należy stawić się w Starostwie po Kartę Kandydata i zostać wpisanym do rejestru, dołączając wymagane dokumenty: zdjęcie, orzeczenie lekarskie, dowód opłaty za prawo jazdy i zgodę rodziców (w przypadku nieletnich kierowców), potem trzeba zapisać się na obowiązkowe szkolenie, następnie zdać egzamin wewnętrzny w szkole jazdy uzyskać odpowiednie zaświadczenie, z wypełnioną Kartą Kandydata udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, zdać egzamin, z kolejnym wpisem udać się Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD), zdać egzamin, z kolejnym wpisem wrócić do starosty i złożyć wniosek o Prawo Jazdy.

Mapa procesu  - Prawo jazdy Polska

kwadrat - działanie, czynność, trójkąt - oczekiwanie, czas potrzebny na przemieszczanie, oczekiwanie na decyzję

 

  Mapa powyżej pokazuje jakie czynności krok po kroku należy wykonać aby otrzymać upragnione prawo jazdy oraz ile razy klient proces się zatrzymuje - trójkąt STOP (czeka na decyzję, dokument, przemieszcza się do innej lokalizacji, itp.).

 

  Analizując drogę jaką trzeba będzie przejść przed uzyskaniem prawa jazdy, mam wrażenie że piszący ustawę miał na celu zniechęcenie części osób do ubiegania się o dokument ;)

 

  W USA sposób otrzymania prawa jazdy regulują przepisy stanowe jednak są one dużo prostsze i ułatwiają życie obywatelom. Obywatel, który chce usiąść za kierownicą, musi pojawić się w ośrodku stanowego wydziału komunikacji (ang. Department of Motor Vehicle - DMV), wypełnić formularz i zdać egzamin teoretyczny przy stanowisku komputerowym. Jeśli go zaliczy to otrzymuje tzw. uczniowskie prawo jazdy, za co urząd na miejscu pobiera opłatę. Na miejscu również wykonywane jest badanie wzroku, następnie pracownik obsługi robi nam zdjęcie i po chwili ze specjalnej maszyny wyskakuje nasz upragniony dokument. Po otrzymaniu uczniowskiego prawa jazdy kierowca rozpoczyna praktyczną naukę jazdy. Nie musi się zapisywać na żadne kursy czy szkolenia. Może jeździć samochodem z kimś z rodziny lub znajomym.

 

Mapa procesu  - Prawo jazdy USA

kwadrat - działanie, czynność, trójkąt - oczekiwanie, czas potrzebny na przemieszczanie, oczekiwanie na decyzję

 

  Zwykle po 30-60 dniach od uzyskania uczniowskiego prawa jazdy, można udać się na egzamin praktyczny. Po zdaniu egzaminu kierowca dostaje zaświadczenie upoważniające do prowadzenia samochodu, a samo prawo jazdy przysłane jest w ciągu kilku dni pocztą, w kilku stanach od ręki.

 

  Podsumowując proces, wszystko odbywa się w jednym miejscu (DMV), nie ma zbędnych formalności i wizyt w urzędach. Występuje tylko jedno "zatrzymanie" procesu z punktu widzenia klienta.

 

  Maksymalne uproszczenie procesu to klucz do wysokiej efektywności nie tylko urzędów ale również wielu firm usługowych (banki, firmy ubezpieczeniowe, poczta, lekarze). Pozwala na redukcję liczby osób zaangażowanych w proces,  liczbę dokumentów potrzebnych do wydania jak i uzupełnienia, liczbę podpisów. Efektywny i usatysfakcjonowany jest również klient który nie marnotrawi swojego czasu. Wszystko w jednym miejscu za 1 razem przy minimum formalności to wyzwania dla każdego procesu!

 

Inspiracją do powyższego artykułu była książka Marka Wałkuskiego, Wałkowanie Ameryki

lean vsm mapowanie procesu
05 kwietnia 2016
17 października 2017
  Konferencja Lean to okazja do podejrzenia ciekawych rozwiązań i złapania inspiracji, które można wykorzystać w swojej pracy. Na tegorocznej edycji
19 maja 2017
28-29 września 2017 r. w Katowicach odbędzie się  IV edycja Europejskiego Kongresu Lean Manufacturing a portal usprawniamy.pl ma przyjemność być
21 marca 2017
  Chcesz poprawić wyniki firmy, masz problem z którym sobie nie radzisz, twoi ludzie nie są w stanie spełnić oczekiwań klientów,
05 listopada 2016
  Lean Management wywodzi się z produkcji i z nią jest kojarzony najczęściej. W materiale poniżej Michał Sadowski z Brand24 pokazuje